вівторок, 14 червня 2016 р.

Відкритий урок на тему: "О. Генрі. Новела «Останній листок». Специфіка образу Бермана

Клас: 7-Б
Тема: О. Генрі. Новела «Останній листок» - гімн людині, яка здатна до самопожертви заради ближнього. Специфіка розкриття образу Бермана (непримітна зовнішність, невдаха, найкращий «шедевр» митця). Образи дівчат, їхня динаміка.
Мета: поглибити знання учнів із творчості американського письменника О.Генрі; удосконалювати   навички аналізу художнього твору, розвивати вміння аналізувати та переказувати художній текст; аргументовано висловлювати особисте ставлення до проблем, що порушуються в творі; виховувати в учнів любов до життя, прагнення робити добро людям, уміння виживати в світі попри всі негаразди, толерантність та гуманізм, естетичні смаки.
Обладнання: портрет О. Генрі, наочність, ілюстрації за новелою, мультиме-дійний проектор.
Тип уроку: урок формування та вдосконалення вмінь і навичок.
                      Епіграф до уроку: У маленькому тілі часто таїться велика душа.
Англійська приказка
Хід уроку
І. Організаційний момент (1 хв.) (Слайд 1. )
ІІ. Перевірка домашнього завдання
         Здійснюється в ході уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань (3 хв.)
         На попередньому уроці ми вивчали біографію і творчість О.  Генрі, аналізували текст твору, визначали головних героїв повісті. Отож, давайте трішки пограємо і повторимо вивчений матеріал.
 Літературна гра «Перевір свої знання»
(Слайд 2.)
1.     Назвіть справжнє ім'я О. Генрі. (Вільям Сідні Портер)
2.     На честь кого О. Генрі обрав собі такий псевдонім? (На честь відомого на той час французького фармацевта О. Анрі).
3.     Літературний жанр, до якого належить твір О. Генрі «Останній листок» (Новела)
4.     Що таке новела? (Новела – (з італ. – новина) -  невеликий за обсягом прозовий твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом).
5.     В яку пору року відбуваються основні події твору? (Восени, листопад)
6.     Які асоціації виникають у вас при згадуванні осені, описаної О.Генрі в новелі «Останній листок»? (смуток – печаль – страх – хворобливість – бруд – холодна злива – кінець – пронизливий вітер – похмуре небо)
7.     Назвіть імена головних героїв твору. (Джонсі, Сью, Берман)
8.     Звідки приїхали до міста героїні? (Сью приїхала зі штату Мен, Джонсі – зі штату Каліфорнія)
9.     Хто за професією були дівчата? (Художницями)
10.           Назва хвороби, яка бродила по колонії, торкаючись то одного, то другого своїми крижаними пальцями? (Містер Пневмонія).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку . (Слайд 1)
     На сьогоднішньому уроці ми будемо удосконалювати   навички порівняльного аналізу художнього твору, розглянемо специфіку розкриття образу Бермана; вчитися визначати проблеми, що порушуються в творі; вчитися умінню виживати в світі попри всі негаразди, бути толерантними  та гуманними, виробляти в себе естетичні смаки.

Запишіть, будь ласка, тему уроку та епіграф у зошити.

IV. Мотивація навчальної діяльності
1. Слово вчителя.
(Слайд № 3)
Учитель. Новела О. Генрі «Останній листок» - сумна майже трагічна історія, сповнена глибокого переживання за долю героїв. У світовій літературі це одна з найкращих новел, яка розкриває тему відданої любові людини до людини, самопожертви заради іншого, взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів. Давайте разом з вами пригадаємо та з'ясуємо якими постають образи головних героїв у творі?
Бесіда за змістом твору.
1.      Де відбувається дія твору? ((Дія відбувається у невеличкому районі Манхеттен у західній частині м. Нью-Йорка, де живуть бідні художники.).
(Слайд № 4 )
2.     Що трапилося з Джонсі?  (Дівчина захворіла на пневмонію.) 
3. Чому Джонсі рахувала листки плюща? (Тому що вона вважала, що з останнім листком вона помре). Перекажіть цей епізод тексту.
4. Чому лікар та Сью дуже хвилювалися за дівчину? (Тому що дівчина втратила надію на те, що одужає.) Наведіть цитату з твору.
5. Чи була мрія у Джонсі? (Так, вона мріяла намалювати Неаполітанську затоку.) 
     6. Що для цього їй потрібно було зробити? (поїхати до Італії в Неаполь) (Слайд № 5)
     7. Чому письменник, розповідаючи про американських художників, неодноразово згадує Італію?  (Італія вважається батьківщиною мистецтва. Саме там жили і черпали своє натхнення багато художників, музикантів, письменників)
(Слайди 6-7) Вчитель.  Неаполітанська затока – це візитна картка Італії.
8. До кого ще звертається Сью, щоб допомогти своїй подрузі Джонсі? (До Бермана).
9. Чому саме до нього звернулася Сью? (Він жив недалеко, напевно вони спілкувалися часто, бо мали спільне покликання – малювати).
(Слайд № 8)
10.  Хто такий Берман?  (художник)
11. Яким автор характеризує Бермана на початку твору? (Робота з текстом).

Перевірка домашнього завдання. Домашнім завданням вам було визначити повний образ Бермана. З'ясувати які мав вади і які мав позитивні риси характеру художник?
Отож, що ми можемо сказати про образ Бермана?

2.Асоціативний кущ (за типом айсберга)
невдаха         п'яничка        старий базіка              дивакуватий
   буркітливий дідок             Берман        мріяв створити шедевр
чуйний            добрий                      здатний до самопожертви, співчутливий, чуйний,
                                                            добрий, небайдужий
         тіло карлика, голова сатира

12.    Що все своє життя збирався створити художник Берман? Чи вдалося йому здійснити свій задум (Шедевр)? Яким чином? (намалював останній листок на стіні, де ріс плющ)
Вчинок Бермана – його мрія, його шедевр). Шедевр – винятково майстерний, досконалий витвір мистецтва.
 16.   Чи зумів Берман допомогти Сью? (Не так Сью, як Джонсі. Із півслова він зрозумів, що може поставити хвору дівчинку на ноги.)
15. Що трапилося з Берманом? (Малюючи листок плюща, Берман застудився й захворів. Кволий організм не витримав хвороби, і старий помер.) 
17. Як можна назвати вчинок, який здійнив Берман? (самопожертва)
18. Як можна оцінювати його вчинок? (Це вияв високої любові й милосердя в ім’я іншої людини.) 

13. З ким автор  порівнює Бермана? (Слайд № 9 )
14.
Чи випадковим є  порівняння  Бермана  з Мойсеєм? (Відомо, що Мойсей врятував іудеїв з єгипетського полону і вивів їх у землю обітовану. А Берман урятував життя Джонсі.)

Проблемна ситуація 
1. Для чого Берман жертвував собою?
 (Дивився на себе як на сторожового пса, спеціально поставленого захищати двох молодих художниць у студії нагорі)
2. Що зм
усило його вчинити саме так? (Він просто був дуже добрим і по-батьківськи любив дівчат. Це звичний стан його душі.) 
3. Чи стало Джонсі краще? (Цитати з твору) (Слайд № 10)
3. Який висновок зробила Джонсі, побачивши, що листок плюща залишився на гілці? (Цитата з твору)
—    Я була поганим дівчиськом, — сказала Джонсі. — Щось примусило цей останній листок залишитись там, де він є, щоб показати, яка я була противна. Це гріх — хотіти вмерти.
4.  Дослідницька робота.(Слайд №11).
- Символом чого був намальований листок? (Надії, що не вмирає, віри в майбутнє).

- А впродовж твору, що уособлює останній листок? («Коли впаде останній листок, я помру» - символ безнадії. Щось примусило цей останній листок залишитися там, де він є» - символ відродження).
Записати в зошит: Останній листок – символ безнадіі, символ відродження.

Слово вчителя. Діти, у нас також є намальований листок плюща, але на жаль, намальований не Берманом. Я хочу звернутися до вас за допомогою відродити цю рослину. Але для цього нам потрібно з'ясувати та дати відповідь на одне питання: «Яким повинне бути відношення Сью та Джонсі до оточуючого середовища, щоб пам'ять про Бермана не згасла на землі?» Написавши відповідь на листочках плюща, ми повинні прикріпити їх на рослині і таким чином листочки плюща відродяться!!!! 
 5.Інтерактивна вправа «Відродження плюща». 1 хв. На роботу.
         6. Прослуховування та перегляд відео кліпу «Останній листок» Світлани Копилової за мотивом новели «Останній листок» О.Генрі.
Бесіда.
- Чи вдалося авторці пісні Світлані Копиловій передати ідею твору? (Слайд № 12 )
VІ. Узагальнення і систематизація вивченого.

1. Робота за епіграфами:
«У маленькому тілі часто таїться велика душа. Англійська приказка».
(Слайд № 13)
- Прочитайте уважно епіграфи сьогоднішнього уроку. Про кого із героїв твору ці слова? Поясніть значення епіграфа. (Про Бермана. Він – людина дії. Зовні – невидний на вигляд, але в душі, щедра і добра людина). (Слайд № 14)
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон». (Слайд 15)
- «Останній листок» О. Генрі за жанром – новела тому, що…»
- «Своєю новелою «Останній листок» О. Генрі хотів нам сказати, що …»
- «На уроці мені більше за все сподобалось…»
- Яке враження справила на вас новела О. Генрі «Останній листок»?
- Як ви розумієте назву новели О. Генрі?
VІ. Оголошення домашнього завдання
Прочитати та опрацювати біографію Герберта Джорджа Уелса. Новела «Чарівна крамниця»
VІІ. Оцінювання учнів.



    




понеділок, 13 червня 2016 р.

М. Гоголь. Навчальний відеофільм


М. Гоголь. Таємниця смерті


Виконання колядки учнів 6-А класу «Радуйся! Ой, земле, радуйся!».


Відкритий урок на тему: М. Гоголь "Ніч перед Різдвом". Роль фантастики у повісті. Народні традиції і звичаї у творі. Елементи фольклору

Розробка уроку
вчителя зарубіжної  літератури
Конюшенко Тетяни Володимирівни

Клас: 6-А
Тема: М. Гоголь „Ніч перед Різдвом”. Народні традиції і звичаї у творі. Елементи фольклору (традиційні образи – відьма, чорт, місяць, різдвяні символи, елементи казки). Роль фантастики в повісті.
Мета уроку:  показати на прикладах з твору опис українських народних традицій у повісті; учити характеризувати героїв, порівнювати твори М. Гоголя «Ніч перед Різдвом» і Ч. Діккенса «Різдвяна пісня в прозі»; розвивати в учнів логічне мислення, творчі здібності, навички виразного читання, переказу, аналізу тексту, уважність, формувати читацьку культуру учнів; виховувати інтерес до звичаїв та свят українського народу, до творчості М.В.Гоголя.
Очікувані результати: учень (учениця) знає ключові факти про життя і творчість         М. Гоголя, про зв’язки письменника з Україною; знає зміст повісті «Ніч перед Різдвом» і може відтворити основні події твору; визначає роль фантастики у творі, аргументує свою думку, виявляє національні традиції й звичаї, елементи українського фольклору, що знайшли відображення у повісті (традиційні образи, символи, елементи казки тощо); висловлює власне враження від прочитаного.
Обладнання: підручник, хрестоматія, тексти повісті „Ніч перед Різдвом”, портрет письменника, виставка книг письменника, ілюстрації за повістю, мультимедійний проектор або комп’ютер (для презентації).
Тип уроку: урок застосування знань, умінь, навичок.
Епіграф: Різдво! Величне свято серця –
                  Во ім'я істини і вічності життя.
                                                         М. Бойко, сучасна українська поетеса
Хід уроку
І. Організаційний момент (1 хв.)
1. Слово вчителя.
Пролунав дзвінок
Починається урок
Будемо працювати старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у 6-А класі
Діти просто молодці! (пауза)
            Любі, діти, у наш клас
         Завітали люди щирі
         Привітайте в добрий час
         Гостей посмішкою й миром.
2. Привітання дітей
            Ми вам раді, гості добрі
         І вітаєм щиро вас
         Та запрошуєм ласкаво
         На урок у 6 клас.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
         Здійснюється в ході уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань (3 хв.)
         На попередньому уроці ми вивчали біографію і творчість М. Гоголя, аналізували текст твору, визначали головних героїв повісті. Отож, давайте трішки пограємо і повторимо вивчений матеріал.
1. Літературна гра «Перевір знання тексту»

1.     Напередодні якого свята відбуваються події в повісті «Ніч перед Різдвом»? (Напередодні Різдва)
2.     Ім'я диканської відьми? (Солоха)
3.     Куди Солоха ховала своїх гостей? (У мішки)
4.     Ім'я дівчини, яку кохав Вакула? (Оксана)
5.     Що пообіцяв Вакула дістати Оксані у самої цариці? (Черевики)
6.     Що пообіцяла Оксана Вакулі, коли той дістане їй черевички? (Вийти заміж)
7.     Ім'я батька Оксани? (козак Чуб)
8.     Як називалося село, в якому жив гоголівський персонаж Вакула? (Диканька)
IV. Мотивація навчальної діяльності
1. Слово вчителя.
         Повість М. Гоголя «Ніч перед Різдвом» приваблює читачів цікавим сюжетом, описом незвичайних казково-містичних подій. А відбуваються ці події на тлі майстерно змальованих українських пейзажів. Як саме фантастичні елементи та описи природи втілюються у цьому творі та яку роль вони відіграють, ми з вами дізнаємося протягом уроку. З дитинства ми очікуємо морозну зимову ніч Різдва. Ось чому я обрала цей епіграф до уроку. Зверніть увагу як сучасна українська поетеса передала цими рядками велич Різдва. Різдвяні дні – це світлі дні, що приносять добро та тепло в наші душі, яке так необхідне кожному. Тому це свято так люблять , шанують українці і тому воно таке традиційне. Давайте зануримось у це свято, послухавши різдвяну пісню…..
         (Учні 6-А класу одягнені у вишиванки виходять посеред класу та починають співати колядку «Радуйся! Ой, земле, радуйся!». Колядка супроводжується відеороликом на мультимедійному проекті про народження Ісуса Христа).
Бесіда
1.     Як називається жанр пісні, яку ви щойно прослухали? (Колядка)
2.     Які колядки ви знаєте? («Небо і земля нині торжествують», «Нова радість стала», «Бог предвічний народився», найкращі авторські колядки Остапа Нижанківського «Бог ся рождає», Богдана-Ігоря Антонича «Народився Бог на санях», Ганни Гаврилець «Ой, питалася княжа корона» тощо.
3.     На яке свято прийнято співали колядки? (Різдво)
4.     Чи можемо ми віднести колядки до народних традицій?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. 
Ось чому сьогодні ми розглядаємо тему: «Народні традиції і звичаї у творі. Елементи фольклору (традиційні образи – відьма, чорт, місяць, різдвяні символи, елементи казки).
     Отже, запишемо тему. (Слайд №2) (запис теми у зошити).
У дні Різдва кожна людина очікує на диво, бо душа потребує його. Для одних таким дивом буде іграшка, про яку давно мріяв, для інших – очікувана зустріч з друзями, рідними  людьми. Є й такі, для яких дивом буде зустріч із цікавою книгою, що здатна перенести нас в невідомі краї, подарувати зустріч з улюбленими героями. Саме це і чекає сьогодні на нас.
ІV. Сприйняття нового матеріалу
         1. Бесіда.
-                  Які українські традиції святкування Різдва ви знаєте? Коли святкують Різдво?
-         Яка страва є головною на Різдво?
-         Які ще українські страви готують на Різдво?
-         Як святкують Різдво у вашій родині?
-         Які традиції святкування Різдва змальовуються за повістю «Різдвяна пісня в прозі» Ч. Діккенс?
-         Коли в Англії прийнято святкувати Різдво?
-         Яка головна страва готується на Різдво в Англії?
Діти, давайте зараз спробуємо скласти асоціативний ряд до слова Різдво. Які у вас виникають асоціації із образом Різдва?
-Запишіть, які асоціації виникають у вас із образом Різдва.
         «Асоціативний ряд».  (Слайд №5)
         - Які вам приходять на думку слова до літери Р?
Р – радість, родина
І – іскра, ікона
З – зірка
Д – диво, добро
В – вогонь, веселощі
О – очікування
Слово вчителя.

На минулому уроці ми поринули у світ героїв повісті «Ніч перед Різдвом». Цих героїв  об’єднує одне – всі події, у яких вони беруть учать відбуваються напередодні Різдвяної ночі. І, звісно, без вигадки, фантастики, фольклору у таку ніч не обійтися.
- Що таке фантастика?
Фантастика (з грецької «здібність уявляти» ) - світ химерних уявлень та образів письменника , який базується на основі раніше засвоєних фактів із реального життя.
- В яких жанрах фольклору найчастіше використовується цей прийом? (Елементи фантастики найчастіше використовуються  в казках, легендах, переказах).
- Що таке фольклор?
Фольклор – сукупність різних видів і форм словесної творчості, яка побутує в усній формі і створюється колективно.
         ۷ Завдання учням. Робота з текстом.
1. Назвіть фантастичних героїв повісті «Ніч перед Різдвом». (Чорт, Солоха, Пацюк)
2. Які народні вірування описуються у творі? (Віра у відьом і чортів.)
3. Хто виступає у повісті в ролі нечистої сили? (Чорт і відьма Солоха)
4. Чи викликають страх зображені в повісті  фантастичні істоти? Як вони виглядали? Зачитайте цитати їх образів.
5. Назвіть реальних героїв повісті «Ніч перед Різдвом». (Вакула, Оксана, Корній Чуб, дяк Осип Никифорович, козак Касіян Свербигуз, голова, парубки, дівчата).                                                                                                                                                       
6. Назвіть різдвяні символи, присутні у творі. (Колядки, зірка, яку носять колядники, народні пісні)
7. Наведіть приклади фантастики і містики в повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом». (Чорт краде місяць, Солоха літає на мітлі та збирає зірки з неба, польоти Вакули із чортом, перетворення чорта на коня і т.д.).
8. Перекажіть епізод коли Вакула разом із чортом полетіли до Петербурга.
         Перегляд відеоролику з елементами фантастики. Порівняння з текстом твору, назвемо відмінності.
V. Застосування знань, умінь, навичок.
Підсумок уроку.
1. Давайте тепер з'ясуємо навіщо ці елементи фантастики М. Гоголь використав у творі? ( Щоб створити атмосферу казки, дива. Фантастика допомагає виявити суть героїв, їх прагнення, думки. Тримає у напрузі увагу читача. Адже Різдво – це мрія, казка, віра в добро, справедливість, навіть нечиста сила набуває позитивних рис. Як людина віруюча, автор відобразив у творі незриму присутність нечистої сили та її боротьбу за душу людини. Проте людина, яка має в душі Бога, завжди поборе диявола. Як Вакула переборов чорта. Отже, повість Гоголя   допомагає утвердити добро, без якого не можливі були б такі перетворення героїв, вчить нас бути добрими, милосердними, щедрими).
2. Чому у повісті автор приділяє велику увагу народним звичаям та традиціям святкування Різдва? (М. Гоголь був родом з України (Малоросії), нерідко він і сам коли був дитиною брав участь у веселому різдвяному дійстві та колядував разом із товаришами.
VІ. Оголошення домашнього завдання
Підготуватися до контрольної роботи за темою «Пригоди і фантастика».